Czym jest bruksizm?
Bruksizm czyli zgrzytanie zębami, spowodowane nadmierną i nieświadomą dla nas wzmożoną aktywnością mięśni żwaczy, które objawia się zaciskaniem zębów oraz zgrzytaniem zębami podczas stresu, podczas snu oraz w innych sytuacjach. Bruksizm w konsekwencji prowadzi do niekorzystnych dla naszego zdrowia następstw, takich jak przerost mięśni żwaczy oraz ścieranie szkliwa zębów.
Tak więc nie jest to tylko defekt kosmetyczny (przerośnięte żwacze często nadają naszej twarzy kwadratowy zarys), ale także choroba – postępująca destrukcja zębów wiąże się również z powstawaniem stanów zapalnych w obrębie dziąseł, rozchwiania zębów oraz może sprzyjać powstawaniu próchnicy, bolesności w obrębie zębów. Dodatkowo w kolejnym etapie może dojść do rozwinięcia zmian zapalnych w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych, co skutkuje ich zwyrodnieniem i trwałym uszkodzeniem. Ogranicza to ruchomość w tych stawach oraz zwiększa napięcie mięśniowe w obrębie mięśni żwaczy. Skutkuje to właśnie ich przerostem oraz dodatkowo nasila poprzednie objawy skutkując postępem choroby.
Często wraz z czasem pojawiają się przewlekłe bóle głowy, wzmożone napięcie karku, czy też szumy w uszach. Żuchwa w konsekwencji przerostu mięśni żwaczy przybiera masywny wygląd, twarz nabiera męskich rysów, staje się kwadratowa. Jeżeli zauważyłeś u siebie jeden z objawów bruksizmu, koniecznie zgłoś się do lekarza, aby zapobiegać dalszemu postępowi choroby.
Jakie są rodzaje bruksizmu?
- Bruksizm dzienny – silne zaciskanie szczęki;
- Bruksizm nocny – zaciskaniem i zgrzytaniem zębami podczas snu niezależne od naszej woli;
- Bruksizm mieszany – zaciskanie szczęki podczas dnia, a także objawy mimowolne w nocy.
Jakie są przyczyny powstawania bruksizmu?
Przyczyny występowania bruksizmu nie do końca są jasne, jednakże jest wiele czynników sprzyjających i narażających na powstanie bruksizmu. Jedną z głównych przyczyn powstawania bruksizmu jest stres, zaburzenia nerwicowe oraz lękowe. Zmiany w układzie nerwowym powodują mocne zaciskanie i zgrzytanie zębami. Inne przyczyny to urazy i wady zgryzu, czynniki genetyczne.
Do przyczyn rozwoju bruksizmu zalicza się także: picie alkoholu, palenie papierosów, zażywanie narkotyków, spożywanie dużej ilości napojów zawierających w składzie kofeinę, źle dopasowane wypełnienia ubytków zębowych, wady zgryzu.
Jak leczymy bruksizm?
W naszym gabinecie medycyny estetycznej w Bydgoszczy leczymy bruksizm za pomocą botoksu. Jest to bardzo skuteczna metoda, która daje szybkie, skuteczne i długotrwałe rezultaty. Leczenie bruksizmu botoksem polega na ostrzyknięciu nim mięśni żwaczy przez lekarza. Stosujemy go po to, aby zablokować przekaźnictwo nerwowo-mięśniowe, dzięki czemu następuje zmniejszenie napięcia mięśni żwaczy, osłabienie ich siły, a co za tym idzie redukcja ich siły i możliwości zgrzytania zębami. Zabieg ten przynosi ulgę już zwykle w ciągu 2-4 tygodni od jego wykonania. W zależności od zaawansowania i skali problemu zabieg ten trzeba powtarzać co 3-6 miesięcy. Stopniowo mięśnie żwaczy się osłabiają i zabiegi są konieczne rzadziej.
Należy jednak pamiętać, że leczenie bruksizmu powinno być wielokierunkowe. Jeśli bruksizm związany jest z problemami natury psychicznej i narażeniem na przewlekły stres, konieczne będzie podjęcie leczenia także w tym zakresie. W każdym przypadku terapia leczenia bruksizmu jest planowana indywidualnie na podstawie wywiadu przeprowadzonego przez lekarza z pacjentem. Zabieg ten powinien być wykonywany tylko i wyłącznie przez lekarza, ponieważ toksyna botulinowa jest lekiem wydawanym na receptę, a w jego rękach jest bezpieczny i nieinwazyjny.
Niestety nieumiejętne wykonanie zabiegu przez osoby bez wykształcenia medycznego może wiązać się bowiem z przejściową niestabilnością zgryzu, niemożnością uśmiechnięcia się, opadaniem kącika ust, nasileniem dolegliwości bruksizmu, czy też zniekształceniem twarzy.
Efekty leczenia bruksizmu
Czy zabieg leczenia bruksizmu jest bolesny?
Zabieg leczenia bruksizmu (Bydgoszcz) za pomocą toksyny botulinowej jest szybki i praktycznie bezbolesny, a po jego wykonaniu można powrócić od razu do codziennej aktywności.
Cena zabiegu – botoks na bruksizm (Bydgoszcz):
Bruksizm | 900 zł |