Białkowska Clinic

Jak poprawić owal twarzy?

Poprawienie owalu twarzy za pomocą zabiegów medycyny estetycznej

Zmiana konturu twarzy to jeden z pierwszych objawów procesu starzenia się organizmu. Nic dziwnego zatem, że dla wielu osób opadające policzki to duży problem estetyczny – a zarazem nie na tyle poważny, by zdecydować się na inwazyjny zabieg chirurgiczny. Jak poprawić owal twarzy bez skalpela? 

Dlaczego kontur twarzy się zmienia?

Niewiele osób ma twarz idealnie owalną – częściej „okrągłą”, „trójkątną” czy „kwadratową”. Tak odbiegające od owalu rysy twarzy nie stanowią defektu urody. Wprost przeciwnie – mogą stać się jej silnym atutem. Z czasem jednak kwestia zaburzenia owalu twarzy nabiera innego znaczenia. Niezależnie od typu pierwotnych rysów, opadają policzki, tworzy się drugi podbródek, co sprawia, że twarz wydaje się posępna, zmęczona.

Zmiana rysów twarzy najczęściej wiąże się ze starzeniem się organizmu. Z wiekiem naturalne zdolności skóry do regeneracji maleją, zmniejsza się liczba włókien kolagenu i elastyny, spada produkcja kwasu hialuronowego (wiążącego wodę), ubywa podskórnej tkanki tłuszczowej, słabsze stają się mięśnie. W konsekwencji skóra robi się sucha, wiotka i podatna na działanie sił grawitacji – zaczyna „wystawać” poza kontur twarzy, burząc jej pierwotne proporcje.

Wyżej opisane zmiany zaobserwować można zwykle po 40. roku życia, ale nie tylko. Z podobnym defektem estetycznym mogą zmagać się także młodsze osoby, jeśli gwałtownie straciły na wadze. W takim przypadku skóra nie jest w stanie dostosować się do szybkiego ubytku tkanki tłuszczowej i jej nadmiar – w związku z utratą dotychczasowego podparcia – opada pod wpływem grawitacji. Czy możliwa jest poprawa owalu twarzy?

Nieinwazyjne zabiegi na owal twarzy

Naprzeciw potrzebom osób, których kontur twarzy uległ niekorzystnym zmianom, wychodzi medycyna estetyczna. Istnieje wiele sposobów na to, by poprawić owal twarzy bez skalpela. Najmniej inwazyjne polegają na podskórnej aplikacji wypełniaczy lub stymulatorów tkankowych. Zapewniają one niemal natychmiastowe efekty, które utrzymują się przez wiele miesięcy.

Popularnym sposobem na podniesienie owalu twarzy jest wolumetria, czyli modelowanie z wykorzystaniem mocno usieciowanego kwasu hialuronowego (czyli substancji o wysokiej biozgodności, bo naturalnie występującej w organizmie). Aplikuje się go w głębsze warstwy tkanki podskórnej, gdzie tworzy swego rodzaju rusztowanie dla skóry. W ten sposób można nie tylko poprawić kontur twarzy, ale też dodać skórze jędrności, spłycić zmarszczki.

Podobne działanie ma hydroksyapatyt wapnia. Substancja ta ma nie tylko właściwości wypełniające, ale też biorewitalizujące – stymuluje naturalne procesy odnowy skóry. Do stymulatorów tkankowych należy także kwas polimlekowy, na bazie którego tworzone są takie produkty jak Lenisna czy Juvelook. Preparaty te inicjują produkcję kolagenu i elastyny. W efekcie powodują zagęszczenie skóry, spłycenie zmarszczek i poprawę owalu twarzy.

Jak poprawić owal twarzy bez skalpela?

Znakomitą alternatywą dla chirurgii plastycznej jest lifting HIFU – z wykorzystaniem ultradźwięków. Podczas tego zabiegu w tkankach podskórnych dochodzi do mikrooparzeń, co stymuluje je do intensywnej regeneracji. Nie wiąże się to jednak z naruszeniem naskórka, w związku z czym po zabiegu można od razu powrócić do normalnej aktywności. Jego długofalowym, utrzymującym się  do 2 lat efektem może być m.in. podniesienie owalu twarzy.

Najlepsze zabiegi na poprawę owalu twarzy

Skuteczne zabiegi na owal twarzy można wykonać z użyciem nici PDO – rewitalizujących lub liftingujących. Pierwsze z nich, wprowadzone pod skórę, wywołują miejscowy stan zapalny, a tym samym inicjują procesy samoodnowy jej tkanek. Efekt przebudowy skóry zapewniają także nici liftingujące. Przynoszą przy tym szybszy i bardziej spektakularny rezultat modelowania konturu twarzy, ponieważ wprowadzone pod skórę dosłownie podciągają ją, znosząc efekt opadania. Zabieg trzeba powtarzać co około 18 miesięcy, ponieważ nici PDO z czasem rozpuszczają się pod skórą.

Jak widać, istnieje wiele niechirurgicznych metod, które pozwalają podnieść owal twarzy. Nie wymagają długiej rekonwalescencji, nie niosą z sobą poważnego ryzyka powikłań i zapewniają długotrwałe efekty. Powtarzając zabiegi na owal twarzy co pewien czas, można cieszyć się jej regularnymi rysami mimo nieuchronnego upływu czasu.