Starzenie się to nieuchronny proces, którego objawy najwcześniej widoczne są na skórze twarzy. Drobne zmarszczki czy opadające policzki wręcz dodają lat. Choć nie można cofnąć czasu, odpowiednia pielęgnacja twarzy po 40. roku życia pozwala zachować na długo młody wygląd, a wybrane zabiegi medycyny estetycznej znoszą pierwsze oznaki starzenia.
Na czym polega starzenie się skóry?
Skóra zaczyna starzeć się około 25. roku życia i już wówczas warto pielęgnować ją z myślą o nieuniknionych zmianach, nawet jeśli na zabiegi odmładzające twarz jest jeszcze za wcześnie. Niemniej wolniejszy niż w pierwszych dekadach życia metabolizm spowalnia procesy odbudowy naskórka czy włókien kolagenowych. Z biegiem lat w skórze spadają stężenia substancji odpowiedzialnych za jej gęstość i odpowiedni poziom nawilżenia. Zanika też podskórna tkanka tłuszczowa.
Oprócz naturalnych procesów starzenia się organizmu, do wymienionych zmian przyczyniają się błędy pielęgnacyjne i dietetyczne, przewlekły stres, ekspozycja na promieniowanie UV czy dym papierosowy. Stan cery ma także silny związek ze zmianami w gospodarce hormonalnej. To dlatego objawy starzenia się skóry nasilają się u kobiet po czterdziestce. Wówczas w organizmie zaczyna brakować estrogenu i progesteronu, które odpowiadają m.in. za produkcję kolagenu – białka budulcowego skóry.
Jak zmienia się skóra po czterdziestce?
U kobiet po 40. roku życia skóra zaczyna w sposób widoczny tracić dawne napięcie i elastyczność. Słabsza staje się też jej warstwa hydrolipidowa, przez co cera ma skłonność do przesuszania się i jest bardziej podatna na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. W efekcie częstym zjawiskiem są zmarszczki pod oczami czterdziestolatki czy bruzdy na liniach łączących boczne części skrzydełek nosa z kącikami ust. Wiotczejąca skóra zaczyna opadać pod wpływem grawitacji, deformując dotychczasowy owal twarzy. Na skórze mogą też pojawiać się przebarwienia albo tzw. pajączki. Wyżej wymienione zmiany można spowolnić dzięki odpowiedniej pielęgnacji.
Jak dbać o cerę po czterdziestce?
Podstawą pielęgnacji twarzy po czterdziestce jest:
- używanie kremów z filtrem SPF,
- stosowanie preparatów nawilżających,
- codzienne oczyszczanie (z makijażu, nadmiaru sebum, kurzu),
- regularne usuwanie martwego naskórka (z pomocą peelingów),
- prawidłowo skomponowana dieta,
- odpowiednie nawodnienie organizmu,
- dostateczna dawka wypoczynku i snu.
Dojrzałej cerze służy także masaż twarzy i regularna gimnastyka poszczególnych partii mięśni, która wzmacnia je, a przy tym poprawia krążenie, a tym samym odżywienie i dotlenienie tkanek.
Oczyszczające zabiegi na twarz dla czterdziestolatki
Proces regeneracji skóry doskonale wspierają zabiegi medycyny estetycznej. Po 40. roku życia warto regularnie poddawać się peelingom chemicznym (z wykorzystaniem kwasów). Złuszczanie martwego naskórka przyspiesza procesy regeneracji skóry, niweluje takie niedoskonałości, jak przebarwienia i zaskórniki, rozświetla cerę. Oczyszczona skóra jest lepiej dotleniona i łatwiej wchłania substancje odżywcze zawarte w kosmetykach.
Innym sposobem na odświeżenie cery jest zabieg z wykorzystaniem lasera frakcyjnego CO2. Jego światło wywołuje kontrolowane mikrouszkodzenia, stymulując tkanki do intensywnej samoregeneracji. Urządzeniem można oddziaływać zarówno na skórę właściwą, jak i na warstwę naskórka. Laser frakcyjny złuszcza martwe komórki, usuwa przebarwienia i drobne blizny, ale też inicjuje syntezę kolagenu i elastyny, przyczyniając się do zagęszczenia i ujędrnienia skóry.
Regenerujące zabiegi na twarz po 40. roku życia
Niezwykle istotnym elementem pielęgnacji twarzy po 40. roku życia jest jej odżywianie, czyli zapewnienie jej odpowiedniej podaży białek, kwasów tłuszczowych, witamin, minerałów itd. Najlepsze zabiegi odmładzające nie zastąpią pod tym względem zdrowej diety, niemniej składniki odżywcze warto dostarczać nie tylko „od wewnątrz”, ale też bezpośrednio do tkanek. W ten sposób można też aplikować substancje odpowiedzialne za elastyczność skóry i odpowiednie nawilżenie – białka budulcowe (głównie kolagen) i kwas hialuronowy. Idealne po czterdziestce zabiegi odmładzające na twarz to np. mezoterapia igłowa (odżywczy koktajl podaje się do skóry w postaci iniekcji) albo dermapen (rodzaj mezoterapii, w której strzykawkę zastępuje specjalny kartridż).
Jak poprawić owal twarzy po czterdziestce?
Zabiegi odmładzające twarz mogą zahamować procesy wiotczenia skóry, które prowadzą do powstawania zmarszczek czy zaburzenia owalu twarzy. W tym celu należy zintensyfikować naturalne procesy przebudowy tkanek, w których dochodzi do odnowy i zagęszczenia włókien kolagenowych. Służą temu m.in. takie nieinwazyjne procedury, jak HIFU czy tzw. wampirzy lifting. W pierwszym zabiegu na tkanki podskórne oddziałuje się ultradźwiękami. W drugim aplikuje się w skórę czynniki wzrostu pozyskane z własnej krwi pacjenta.
Jak widać, medycyna zna wiele sposobów, by „oszukać czas” i zachować na dłużej młody wygląd. Zabiegi na twarz po czterdziestce warto jednak wykonywać nie tylko ze względów estetycznych. Regularna pielęgnacja skóry służy jej zdrowiu!