Fibryna i osocze bogatopłytkowe to preparaty pozyskiwane z krwi pacjenta, co eliminuje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Preparaty te zawierają czynniki wzrostu. Podane pod oczy stymulują procesy regeneracji, które prowadzą do zniwelowania drobnych zmarszczek czy nieestetycznych cieni. Sprawdź, na czym polega tzw. wampirzy lifting!
Czym są osocze i fibryna bogatopłytkowa?
Fibryna i osocze bogatopłytkowe wykorzystywane są w medycynie od wielu lat, m.in. w zabiegach z zakresu chirurgii szczękowej, trychologii oraz w leczeniu trudno gojących się ran. Działanie preparatów autologicznych (czyli pozyskiwanych z własnych tkanek pacjenta) zostało gruntownie przebadane przez naukowców i uchodzi za jedną ze skuteczniejszych, a zarazem najbezpieczniejszych metod terapeutycznych. Stosunkowo niedawno zaczęto stosować ją z sukcesem w medycynie estetycznej. Zaaplikowane w różnych rejonach ciała, np. pod oczy, osocze bogatopłytkowe wykazuje silne działanie liftingujące.
Zarówno osocze bogatopłytkowe jak i fibryna bogatopłytkowa to preparaty, które powstają w wyniku odwirowania krwi (około 8 ml pobranych od pacjenta tuż przed zabiegiem) w specjalnych warunkach. Osocze bogatopłytkowe stanowi frakcję złożoną niemal wyłącznie z trombocytów (płytek krwi) w stężeniu nawet pięciokrotnie wyższym niż we krwi. Fibryna bogatopłytkowa powstaje na skutek nieco krótszego i wolniejszego wirowania, w związku z czym oprócz płytek krwi zawiera też komórki macierzyste, leukocyty oraz tzw. włóknik, czyli właśnie fibrynę – białko wytrącające się z osocza krwi w procesie jej krzepnięcia (tworzące „rusztowanie” skrzepu).
Jak działają osocze i fibryna podane pod oczy?
Zarówno osocze, jak i fibryna bogatopłytkowa pod oczy podawana jest celem stymulacji tkanek do przebudowy. Zawarte w preparatach czynniki wzrostu pobudzają mikrokrążenie, inicjują namnażanie się komórek naskórka i tworzenie nowych włókien kolagenowych. Dzięki temu skóra pod oczami nabiera zdrowszego, młodszego wyglądu. Preparaty bogatopłytkowe przyczyniają się do:
- poprawy nawilżenia i elastyczności skóry,
- zagęszczenia skóry i wygładzenia zmarszczek,
- wyrównania kolorytu skóry i usunięcia cieni.
Mimo podobnego skutku mechanizmy działania fibryny i osocza bogatopłytkowego różnią się od siebie. Przy zastosowaniu tej drugiej następuje natychmiastowe uwolnienie czynników wzrostu w bardzo wysokim stężeniu. Po podaniu osocza bogatopłytkowego pod oczy efekty widoczne są niemal od razu – skóra staje się wyraźnie odświeżona w ciągu 48 godzin. To dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na szybkim, spektakularnym rezultacie.
Podana pod oczy fibryna bogatopłytkowa działa powoli, a efekt zabiegu jest narastający. Ze względu na obecność czynnika krzepnięcia nie stanowi ona penetrującego tkanki płynu, lecz ma postać żelu, który aplikuje się w skórę punktowo (dzięki temu można przy okazji uzyskać lekki efekt wypełnienia). Czynniki wzrostu uwalniają się z niego stopniowo, zapewniając rezultaty trwalsze niż w przypadku zabiegu osoczem bogatopłytkowym. Z tego względu fibryna lepiej sprawdza się przy usuwaniu głębszych zmarszczek, np. przy mocno zarysowanej dolinie łez.
Jak wygląda zabieg preparatami bogatopłytkowymi?
Zabiegi pod oczy z użyciem osocza lub fibryny bogatopłytkowej muszą zostać poprzedzone konsultacją, podczas której lekarz uzgadnia z pacjentem rezultaty procedury oraz wyklucza ewentualne przeciwwskazania, do których należą:
- ciąża i karmienie piersią,
- choroby nowotworowe i autoimmunologiczne,
- przewlekłe schorzenia wątroby,
- stosowanie niektórych leków (np. rozrzedzających krew),
- aktywne infekcje skórne w obszarze zabiegu.
Krew niezbędną do uzyskania preparatu bogatopłytkowego pobiera się najczęściej z żyły w zgięciu łokciowym. Po jej odwirowaniu fibrynę lub osocze pod oczy podaje się metodami mezoterapii igłowej (czyli poprzez iniekcje cienką igłą). Zabieg jest dość nieprzyjemny, więc wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym.
Efekty wampirzego liftingu skóry pod oczami często widoczne są już po jednym zabiegu. Dla lepszego i trwalszego rezultatu warto wykonać serię kilku (3-5) zabiegów, a później co pewien czas poddać się tzw. zabiegowi przypominającemu. Ile kosztuje podanie fibryny lub osocza pod oczy? Cena mieści się w widełkach 600-900 zł, w zależności od oczekiwanych rezultatów (szczegółowy cennik na stronie). W każdym przypadku efekty liftingu preparatami bogatopłytkowymi są długotrwałe.