Peeling twarzy laserem frakcyjnym – jak wygląda zabieg?

Peeling laserem frakcyjnym - resulfacing

Laserowy peeling frakcyjny to zabieg wykonywany z użyciem lasera frakcyjnego CO2. Pozwala rozwiązać szereg problemów dotyczących skóry twarzy – poprawia jej napięcie, fakturę, koloryt. Peeling frakcyjny jest o wiele bardziej precyzyjny niż peelingi mechaniczne (np. mikrodermabrazja) czy chemiczne (z wykorzystaniem kwasów kosmetycznych). 

Wskazania do peelingu twarzy laserem frakcyjnym

Peeling frakcyjny (inaczej – resurfacing) twarzy to nowoczesna, skuteczna i mało inwazyjna metoda walki z niedoskonałościami cery, takimi jak:

  • zmarszczki, wiotkość skóry,
  • przebarwienia, nierówny koloryt,
  • drobne blizny (np. po trądziku),
  • rozszerzone pory skóry,
  • nadprodukcja sebum,
  • zmiany skórne (np. brodawki, włókniaki).

Peeling laserowy twarzy to sposób na odświeżenie i odmłodzenie cery w szczególności dla tych dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na długi okres rekonwalescencji po procedurach chirurgicznych. Do nielicznych przeciwwskazań do zabiegu należą choroby nowotworowe, aktywne infekcje skórne, zaburzenia krzepnięcia, przyjmowanie niektórych leków, a także ciąża i karmienie piersią. 

Na czym polega peeling laserowy twarzy?

Resurfacing twarzy służy zintensyfikowaniu naturalnych procesów przebudowy skóry. Peeling frakcyjny polega na jej stymulacji wiązką laserową, która działa punktowo, docierając na głębokość około 3 mm. Dzięki temu nie narusza całej struktury skóry, a jedynie 10-20% procent poddanego zabiegowi obszaru, co skraca i ułatwia proces regeneracji. 

Podczas laserowego peelingu frakcyjnego w skórze dochodzi do reakcji fototermicznej, na skutek której powstaje szereg (ich liczba zależy od rozmiaru obszaru zabiegowego) mikroskopijnych „dziurek” otoczonych zdrowymi (niepoddanymi działaniu lasera) tkankami. Te mikrouszkodzenia inicjują w skórze procesy gojenia, czyli produkcję kolagenu i elastyny – białek budulcowych tkanki łącznej. Dzięki temu, że uszkodzenia są niewielkie, proces samoodnowy przebiega bardzo szybko.

Jak przebiega laserowy peeling frakcyjny?

Peeling frakcyjny poprzedzony jest konsultacją lekarską, podczas której uzgadnia się z pacjentem szczegóły zabiegu oraz wyklucza ewentualne przeciwwskazania. Resurfacing twarzy warto przeprowadzić po wykonaniu łagodnego peelingu chemicznego, który wzmacnia efekt właściwej procedury. 

Na około pół godziny przed zabiegiem skórę znieczula się miejscowo kremem (pod okluzją, co oznacza, że skóra twarzy zostaje przykryta folią). Peeling frakcyjny może być bowiem nieprzyjemny. Dzięki znieczuleniu wiąże się z minimalnym dyskomfortem.

Laserowy peeling frakcyjny trwa około 15-30 minut. W tym czasie lekarz punkt po punkcie oddziałuje wiązką lasera na wybrany obszar skóry twarzy. Po zabiegu wskazane jest jego naświetlanie lampą LED, co przyspiesza proces gojenia. 

W pierwszej dobie po peelingu laserowym twarzy pacjent może odczuwać lekkie pieczenie skóry. Przez 2-3 dni występuje niewielki obrzęk i zaczerwienienie twarzy. Przez kolejne 3-4 dni skóra złuszcza się. Po około tygodniu po zabiegu następuje jej całkowite wygojenie. 

Peeling laserem CO2 – efekty zabiegu

Na ostateczny rezultat resurfacingu twarzy trzeba poczekać kilka tygodni, których wymagają procesy przebudowy skóry. Wskazane jest wykonanie serii 3-6 zabiegów, ponieważ w czasie jednej procedury stymulacji podlega tylko jej pewien procent. Jednak już tylko jeden laserowy peeling frakcyjny daje lepsze rezultaty niż np. seria peelingów kwasowych.W czasie przebudowy skóra zagęszcza się, wygładza, zyskuje większe napięcie, następuje jej nawilżenie i wyrównanie kolorytu. Efekty peelingu laserem CO2 są długotrwałe. Aby je podtrzymywać, co około pół roku warto wykonać zabieg przypominający.