Najważniejsze informacje na temat botoksu (botoxu)

 • Kto wykonuje zabieg? Lekarz medycyny estetycznej w Bydgoszczy
 • Jaki jest czas trwania zabiegu? 10-20min
 • Czy zabieg z użyciem toksyny botulinowej jest bolesny? Cienka igła sprawia, że jest względnie bezbolesny.
 • Jakie są wskazania? Niwelowanie zmarszczek lub zapobieganie ich powstawaniu, nadreaktywność mięśni, nadmierna produkcja potu, bruksizm, uśmiech dziąsłowy, unoszenie brwi.
 • Jaki jest czas rekonwalescencji? Od razu można wrócić do codziennej aktywności.
 • Kiedy widać pierwsze efekty? Pojawiają się między 2-14 dniem od podania (pełny efekt – 14 dni).
 • Ile utrzymują się efekty? Od 3-6 miesięcy, co zależy od predyspozycji organizmu.
 • Jakie są główne przeciwwskazania do stosowania botoksu? Ciąża i karmienie piersią, aktywne choroby nowotworowe, aktywne infekcje, nieuregulowana cukrzyca, zaostrzenie chorób przewlekłych, miastenia, zespół Lamberta-Eatona.
 • Czy są zalecenia pozabiegowe? Bezpośrednio po zabiegu nie nakładać makijażu. Przez ok. 4-5h należy utrzymywać pionową pozycję ciała, przez ok. 2 tygodnie unikanie nadmiernego rozgrzewania okolicy (sauna, solarium). Poniżej znajduje się szczegółowa lista zaleceń.

Co to jest botoks (botox, toksyna botulinowa)?

Botoks jest substancją produkowaną przez bakterie Clostridium Botulinum. Substancja ta jest lekiem i powinna być podawana jedynie przez lekarzy. Działa ona poprzez dosłowne „porażenie“ mięśni, w które zostanie podana, skutkując ich relaksacją i rozluźnieniem. W efekcie hamuje on nadmierną mimikę i ekspresję twarzy, wygładzając skórę nad mięśniem, co powoduje wygładzenie zmarszczek mimicznych oraz hamuje powstawanie nowych. Toksyna botulinowa stosowana jest także w leczeniu nadmiernej potliwości poprzez blokowanie gruczołów potowych a także między innymi w leczeniu bruksizmu. Poprzez podanie jej w określone miejsca jesteśmy w stanie skorygować także inne niedoskonałości jak skorygowanie uśmiechu dziąsłowego, wygładzenie brukowanej brody czy też uniesienie brwi.

 • Mezobotoks = połączenie preparatu stosowanego do zabiegu mezoterapii z botoksem (toksyną botulinową)
 • Babybotoks = rozcieńczona toksyna botulinowa, daje delikatniejszy subtelny efekt

Obie nazwy: botoks (wersja spolszczona) oraz botox (wersja handlowa) są poprawne.

Na czym polega zabieg z użyciem botoksu (botoxu)?

Lekarz podaje preparat z botoksem w określone punkty na twarzy odpowiednio dobrane podczas konsultacji, bardzo cienką małą igiełką, co sprawia, że zabieg nie wymaga znieczulenia i jest on prawie bezbolesny. Dla osób wrażliwych okolicę zabiegową można też znieczulić.

Kiedy widoczne są efekty toksyny botulinowej i ile się utrzymują?

Niekiedy już na drugi dzień po zabiegu pojawia się blokada mięśni mimicznych, jednak pełen efekt uzyskujemy po ok. 14dniach od wykonania zabiegu. Po tym okresie wykonujemy też ewentualne korekty jeżeli są konieczne. Efekt utrzymuje się standardowo ok. 6 miesięcy, jednak w niektórych przypadkach może utrzymywać się krócej (efekty utrzymujące się krócej są zazwyczaj spowodowane nadmiernym rozgrzewaniem miejsc poddanych zabiegowi, zabiegom wykonywanym w tej okolicy, aktywnym trybem życia, niekiedy indywidualną cechą do szybszej eliminacji toksyny z organizmu). Zabieg mogą wykonywać osoby w każdym wieku, zarówno te starsze z pierwszymi oznakami starzenia, jak i młodsze – chcące pozbyć się zmarszczek mimicznych, leczyć nadmierne pocenie lub bruksizm.

Jakie są zalecenia po zabiegu toksyną botulinową?

ZALECENIA OGÓLNE

 • Przez 4-6 godzin po zabiegu pozostań w pozycji pionowej, nie kładź się na boku, nie śpij w pozycji na brzuchu, nie schylaj się gwałtownie w dół. Wzrasta wtedy ryzyko przemieszczenia się preparatu, co może wywołać niepożądane efekty.
 • Przez ok. 12-24 godzin po zabiegu nie dotykaj, nie masuj i nie uciskaj miejsc iniekcji (można delikatnie przyłożyć opatrunek chłodzący). Nie nakładaj także makijażu i dbaj o higienę tych miejsc.
 • Przez 24 godziny od iniekcji niewskazane jest latanie samolotem, czy uprawianie intensywnych ćwiczeń fizycznych i innych czynności powodujących mocniejsze ukrwienie twarzy.
 • Przez 2 tygodnie po zabiegu unikaj nadmiernego przegrzewania skóry (opalanie, solarium, sauna, ekstremalne wysiłki fizyczne, gorące prysznice) oraz nie korzystaj z innych zabiegów na twarz w obrębie miejsc poddanych iniekcji – tj. masaży twarzy, krioterapii, zabiegów laserowych, zabiegów osoczem bogatopłytkowym, mezoterapii i innych.
 • Nie widzisz efektów bezpośrednio po zabiegu? Spokojnie – to całkowicie normalne. Na efekty musisz zaczekać – przyjdą najszybciej po kilku dniach, a ostateczny efekt widoczny jest po 14 dniach. Jeżeli po tym czasie uważasz, że efekt jest niesatysfakcjonujący – zgłoś się na bezpłatną korektę pozabiegową (przysługuje ona w okresie 2-4 tygodni po zabiegu).
 • W razie wystąpienia jakichkolwiek objawów niepożądanych skontaktuj się z nami!

Jakie zabiegi wykonujemy z użyciem botoksu (botoxu)?

Cena – botoks toksyną botulinową (botox):

Usuwanie zmarszczek czoła 500 zł
Usuwanie zmarszczek: kurze łapki 500 zł
Usuwanie lwiej zmarszczki 500 zł
Kilka okolic 2 okolice – 850 zł
3 okolice – 1050 zł
Uniesienie brwi „otwarcie oka” 750 zł
Usuwanie zmarszczek palacza 400 zł
Usuwanie zmarszczek króliczych nosa 350 zł
Bruzda bródkowa / brukowana broda 400 zł
Uniesienie kącików ust 400 zł
Uśmiech dziąsłowy  “Gummy Smile” 400 zł
Mezobotoks / Baby botoks (okolica oczu) 450 zł
Mezobotoks / Baby botoks (twarz) 1000 zł
Bruksizm 900 zł
Leczenie nadmiernego pocenia (pachy / dłonie / stopy) 1250 zł
Lip flip 400 zł

Efekty zabiegów z wykorzystaniem botoksu (botoxu):

Zmarszczki mimiczne stają się mniej widoczne, wyraźnie spłycone. Mięśnie w obrębie podania preparatu są rozluźnione.

Efekty zabiegu mezobotoks

Mezobotoks twarzy
Mezobotoks twarzy

Efekty zabiegu botoksem na brukowaną brodę

Botoks na "brukowaną brodę"

  ​Masz pytania dotyczące oferty? Napisz do nas!