Najważniejsze informacje o peelingu medycznym

  • Kto wykonuje zabieg kwasami? Lekarz medycyny estetycznej
  • Gdzie wykonywany jest zabieg peelingi medyczne? Bydgoszcz w gabinecie KT Clinic
  • Jaki jest czas trwania zabiegu kwasami medycznymi? 20 min
  • Czy zabieg jest bolesny? W przypadku silnych kwasów (TCA) może być nieprzyjemny – uczucie pieczenia i szczypania, możemy je zniwelować poprzez wachlowanie skóry chłodnym powietrzem.
  • Jakie są wskazania do zabiegu z kwasami? Wiotkość skóry, utrata napięcia, nierówny koloryt, blizny, zmarszczki, poszerzone pory, nierówności, fotostarzenie skóry, zmiany trądzikowe.
  • Jaki jest czas rekonwalescencji? W przypadku łagodnych kwasów ok. 1-2 dni, w przypadku silniejszych ok. 7 dni.
  • Kiedy widać pierwsze efekty? Po 7 dniach od zabiegu skóra jest wygładzona i odżywiona, w przypadku kwasów silniejszych mogą występować miejscowe zaróżowienia, które zanikają w przeciągu 7-14 dni.
  • Ile utrzymują się efekty? Efekty są długotrwałe i zależą od dalszej pielęgnacji.
  • Jaka jest ilość koniecznych zabiegów dla optymalnego efektu? 1-5 zabiegów w zależności od stanu skóry i oczekiwanych efektów. Kwasy łagodne – zazwyczaj 3-8 zabiegów, Kwasy silne– zazwyczaj 1-3 zabiegi.
  • Jakie są główne przeciwwskazania? Ciąża i karmienie piersią, aktywne choroby nowotworowe, aktywne infekcje, przyjmowanie retinoidów (Isotec) w przeciągu ostatnich 6 miesięcy. Świeża opalenizna (do 2 tygodni). Zabieg najlepiej wykonywać w okresie jesienno-zimowym. Po konsultacji z lekarzem możliwe jest jednak wykonanie zabiegu również w okresie letnim z odpowiednimi zaleceniami.
  • Czy są zalecenia pozabiegowe? Nie nakładamy makijażu podczas okresu gojenia (kwasy łagodne – 1 dzień, kwasy mocne – 7 dni). Należy stosować filtr UV50 przez min. 4 tygodnie po zabiegu. Odpowiednia emulsja do mycia oraz kremowania twarzy przez 7 dni po zabiegu w przypadku zabiegów z użyciem silnych kwasów. W przypadku kwasów silnie stężonych (TCA) – nie należy absolutnie w żadnym wypadku samodzielnie odrywać strupków powstających na twarzy!

Peeling medyczny – co to jest?

Profesjonalne zabiegi w naszym gabinecie w Bydgoszczy obejmują peelingi medyczne, zwane też peelingami chemicznymi. Dlaczego te peelingi powinny być wykonywane przez profesjonalistę? Ponieważ zawierają kwasy, ich rodzaj i stężenie należy dobrać do typu skóry pacjenta i ewentualnych problemów kosmetycznych, których doświadcza. Najmocniejsze peelingi medyczne (jak TCA) mogą również charakteryzować się dość silnym efektem złuszczającym. Pojawia się kilka dni po zabiegu, a pacjent musi wiedzieć, jak dbać o swoją skórę.

Rodzaje kwasów używanych do peelingu medycznego i ich działanie

Kwas dobierany jest zazwyczaj przez lekarza w trakcie pierwszej wizyty – w zależności od problemu, preferencji pacjenta co do czasu gojenia oraz rodzaju skóry. Wyróżniamy dwa rodzaje kwasów w zależności od siły działania:

  • Kwasy łagodne – PRX T33, migdałowy, melanostop, salicylowy – mniejszy dyskomfort przy zabiegu, szybkie gojenie (1-2 dni), delikatniejsze efekty – głównie efekt rozświetlenia, odświeżenia.
  • Kwasy silne – TCA – większy dyskomfort podczas zabiegu (szczypanie, pieczenie), dłuższe gojenie (do 7 dni), silniejsze efekty, dla skóry mocno problemowej.

PRX T33 – PRZEDZABIEGOWY, REWITALIZUJĄCY – powstały z połączenia 33% TCA, 5% kwasu kojowego oraz H2O2 (nadtlenku wodoru) – taki skład sprawia, że w przeciwieństwie do typowego kwasu TCA działa on dużo łagodniej, ale jednak skutecznie. W połączeniu z innymi zabiegami rewelacyjnie działa jako „primer” zwiększając efektywność wszystkich innych zabiegów gabinetowych wykonywanych w tej samej sesji. Wskazania:

  • starzenie: rewitalizacja skóry twarzy, szyi, dekoltu, grzbietów dłoni oraz innych okolic ciała
  • blizny atroficzne zanikowe
  • melasma
  • defekty skóry powstałe w wyniku fotostarzenia: gruba skóra, żółtawa, pomarszczona, przesuszona, wiotka

 

MIGDAŁOWY 40% – ODŻYWIENIE SKÓRY – kwas migdałowy, należący do kwasów owocowych jest jednym z najbardziej popularnych kwasów w zabiegach złuszczania naskórka. Ceniony jest za działanie anti-aging, przeciwtrądzikowe, rozjaśniające przebarwienia, nawilżające, przywracające skórze energię i zdrowy blask. Kwas migdałowy działa łagodnie, ale skutecznie. Może być stosowany przy każdym typie cery. Wskazania:

  • kwas migdałowy działa przeciwtrądzikowo
  • kwas migdałowy usuwa przebarwienia
  • wykazuje działanie antybakteryjne
  • kwas migdałowy działa nawilżająco i przeciwzmarszczkowo
  • kwas migdałowy przywraca skórze zdrowy koloryt

 

MELANOSTOP – PRZEBARWIENIA – kwas ten najlepiej sprawdzi się w przypadku przebarwień, hiperpigmentacji, fotostarzenia. Składniki aktywne kwasu to połączenie kwasu azelainowego, rezocyny i kwasu fitowego. Wszystkie te składniki powodują przede wszystkim wyrównanie kolorytu skóry i jej wygładzenie. Wskazania:

  • Kwas azelainowy 20% – stosowany w terapiach depigmentujących – silnie wyrównuje koloryt skóry i rozjaśnia przebarwienia. Ponadto wykazuje działanie keratolityczne, reguluje proces keratynizacji naskórka (redukuje nadmierne rogowacenie), zmniejsza wydzielanie sebum. Ma właściwości antyoksydacyjne.
  • Rezocyna 10% – składnik depigmentujący, stosowany w terapiach niwelujących przebarwienia. Posiada doskonałe właściwości keratolityczne i regenerujące skórę, dzięki czemu usówa przebarwienia oraz drobne zmarszczki i blizny
  • Kwas fitowy 6%  – wykazuje silne działanie nawilżające. Dodatkowo niweluje istniejące przebarwienia, a także zapobiega powstawaniu nowych. Ponadto wspomaga penetrację inncyh składników aktywnych.

 

SALICYLOWY 30% – ZMIANY TRĄDZIKOWE, ZASKÓRNIKI – kwas ten polecany jest do skóry mieszanej, tłustej, zanieczyszczonej oraz ze skłonnością do trądziku. Świetnie sprawdzi się również u osób, które borykają się z łojotokiem, zaskórnikami, przebarwieniami oraz bliznami potrądzikowymi. Redukuje niedoskonałości – płytkie przebarwienia, drobne zmarszczki, rozszerzone pory, zaskórniki, wyprysk, wygładza skórę, reguluje wydzielanie sebum, skóra zyskuje zdrowy koloryt, jest napięta i rozświetlona. Często używany nie tylko na twarz ale na inne partie ciała z problemem trądziku (plecy, dekolt). Wskazania:

  • Trądzik
  • Skóry mieszane i zanieczyszczone
  • Fotostarzenie
  • Rogowacenie okołomieszkowe
  • Zaskórniki

 

TCA 20-30% – GŁĘBOKA ODNOWA – jest to kwas medyczny, najsilniej działający kwas TCA stosowany obecnie na rynku, dlatego zabieg powinien być wykonywany tylko i wyłącznie przez lekarza. Kwas TCA działa poprzez „kontrolowane poparzenie skóry”. W zależności od stężenia powoduje złuszczanie naskórka, które powoduje przebudowę skóry i stymuluje syntezę kolagenu. Celem zabiegu jest intensywne złuszczenie warstw naskórka i dotarcie głęboko – aż do skóry właściwej. Stosuje się go w przypadku cer trudnych i problematycznych, zazwyczaj z zaawansowanym już problemem. W przypadku silnych peelingów – świetnie sprawdza się w redukcji blizn, nierówności a nawet zmarszczek. Wskazania do użycia kwasu TCA:

  • Przebarwienia, plamy starcze, plamy słoneczne
  • Zmarszczki i oznaki starzenia skóry
  • Blizny potrądzikowe, rozstępy
  • Zrogowaciała skóra
  • Trądzik grudkowo-krostkowy
  • Zwiotczała skóra, mało napięta

Peelingi medyczne – na czym polega zabieg?

Rodzaj kwasu dobierany jest na pierwszym zabiegu. Zabieg polega na nałożeniu warstwy kwasu na twarz przez lekarza w odpowiedni sposób i w odpowiednim schemacie dobranym do rodzaju skóry. Niekiedy nakładane są 2-3 warstwy kwasu – ilość koniecznych warstw określana jest przez lekarza w trakcie zabiegu na podstawie indywidualnej reakcji skóry. Na koniec zabiegu stosujemy neutralizator w celu zatrzymania działania kwasu oraz specjalny krem pozabiegowy.

 

KWASY ŁAGODNE (PRX T33, migdałowy, melanostop, salicylowy) – zabieg jest praktycznie bezbolesny, po zabiegu na twarzy może pojawić się lekkie zaróżowienie i pieczenie, które zazwyczaj ustępuje w przeciągu 1-3 dni, a czas rekonwalescencji jest krótki – zazwyczaj już na następny dzień po zabiegu można wykonać makijaż, a efekt złuszczenia i odżywienia widoczny jest zazwyczaj już na następny dzień po zabiegu. Wskazana jest seria 3-8 zabiegów w odstępie 2-4 tygodni. Można je wykonywać także latem przy stosowaniu odpowiedniej uchrony UV.

 

KWASY SILNE, STĘŻONE (TCA 20% i 30%) po zabiegu na twarzy w miejscu nałożenia kwasu widzimy tzw. „frost“ – czyli miejscowe zbielenie – oznaczające, że kwas TCA spenetrował do głębszych warstw skóry i jego działanie jest głębsze niż w przypadku poprzednich kwasów. Po zabiegu może być wyczuwalne uczucie ściągnięcia skóry oraz uczucie pieczenia utrzymujące się do 2-3 dni po zabiegu. Na drugi dzień po zabiegu skóra staje się zaczerwieniona i w kolejnych dniach stopniowo rozpoczyna się proces złuszczania – skóra staje się sucha, ściągnięta, nieco brązowa. Jako, że kwas TCA działa bardzo głęboko i gojenie jest wydłużone, nie należy absolutnie ani w żadnym wypadku samodzielnie odrywać strupków powstających na twarzy, ponieważ niesie to za sobą ryzyko powstania blizny. Po ok. 7 dniach zazwyczaj naskórek już całkowicie ulega samoistnemu złuszczeniu (może wydłużyć się to do 10dni w przypadku silniejszych zabiegów), a pod spodem ukazuje się piękna, wygładzona „nowa“ skóra. Przez 7-14 dni po zabiegu może utrzymywać się lekkie zaróżowienie, które ustępuje samoistnie z czasem. Pamiętajmy, że zabieg ten jest „kontrolowanym poparzeniem” skóry – powinien wykonywać go jedynie lekarz medycyny estetycznej. Przez min. 4 tygodnie po zabiegu należy bezwzględnie używać filtra. UV50. Zabieg polecany jest szczególnie jesienią / zimą, jednak na zalecenie lekarza przy stosowaniu się ściśle do zaleceń – można go wykonać również latem. Zabiegi można powtarzać najczęściej po 4-6 tygodniach.

Kiedy widoczne są efekty peelingu medycznego i ile się utrzymują?

W przypadku delikatnych kwasów już na 2-3 dni po zabiegu widzimy efekt wygładzenia i odświeżenia. W przypadku silniejszych kwasów TCA po ok. dwóch tygodniach nasza skóra zyskuje nowy lepszy wygląd. W zależności od rodzaju problemu, zostaje on całkowicie usunięty lub w przypadku zaawansowanych zmian na skórze – stają się one mniej widoczne. W zależności od zamierzonego efektu, peelingi możemy powtarzać, wykonywać w serii, a przy dobrej pielęgnacji pozabiegowej efekty są długotrwałe.

Peelingi medyczne (TCA) – cena zabiegu:

Kwas Migdałowy 300 zł
Kwas Salicylowy (trądzik) 300 zł
PRX T33 / Q-Peel 400 zł
PRX T33 / Q-Peel – cena w pakiecie z innym dowolnym zabiegiem +200 zł
do ceny zabiegu
Kwas TCA 35% strong (resurfacing) / Q-Peel Strong (>3 warstw) 500 zł
Peeling medyczny twarz + szyja +200 zł
do zabiegu na twarz
Plecy lub inne większe obszary od 400 zł
Peeling laserowy 500 zł

Efekty peelingu medycznego: 

 

    ​Masz pytania dotyczące oferty? Napisz do nas!